Jakość i Nowości

Banner

Pizza włoska - co musisz o niej wiedzieć?

Czy komukolwiek trzeba przedstawiać pizzę? Wydawać by się mogło, że kawałek ciasta z sosem i kilkoma dodatkami to połączenie zbyt proste, by mogło podbić serca (i żołądki) smakoszy na całym świecie. Nic jednak bardziej mylnego. Miliony ludzi na całym świecie kochają pizzę, a my sprawdzamy, co warto wiedzieć o prawdziwej, włoskiej pizzy.

 

Oryginalne ciasto na pizzę włoską - jak wygląda?

 

Co ciekawe, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. W zależności od tego, w którym regionie Włoch zadamy to pytanie, otrzymamy różne odpowiedzi - mimo tego, że Włosi zazwyczaj używają mąki do pizzy 00 (specjalnej mąki na pizzę włoską), mogą wypiekać i wypełniać ciasto zupełnie inaczej. Podczas, gdy na południu Włoch najczęściej spotkamy się z pizzą napoletaną, o bardzo grubych brzegach i miękkim środku, Rzym słynie z pizzy romana o kruchym i cienkim spodzie. Natomiast na północy Włoch, spotkamy się z cienkim ciastem na pizzę włoską, której efektem jest włoska pizza z bardzo chrupiącymi brzegami. Czy to wszystkie typy włoskiej pizzy? Nie! Na Sycylii nietrudno skosztować pizzy w kształcie prostokąta. Te różnice między regionami sprawiają, że w każdym miejscu we Włoszech zasmakujemy wybornej, ale różniącej się od siebie pizzy.

 

Grubość ciasta na pizzę to jednak tylko jedna różnica, jeśli chodzi o taki klasyk jak włoska pizza. Kolejną, wywołującą kontrowersje i dyskusje nawet wśród Włochów, jest dobór rodzaju sosu. Najbardziej klasyczne dwa rodzaje pizzy włoskiej: rosa (sos pomidorowy) i bianca (jedynie oliwa), mają swoich wielbicieli na całym świecie.

 

Również w przypadku smaków włoskiej pizzy ciężko trafić na jednolite preferencje - typy są naprawdę różnorodne. Podczas, gdy na włoskich wybrzeżach bardzo mocno korzysta się z urodzaju owoców morza, dodając je na wierzch pizzy, w rejonie Rzymu króluje Quattro Stagioni, podzielona na cztery części o zawartości różnych składników. Trydent natomiast słynie z pizzy, na której znajdziemy grzyby.

 

Na co zwrócić uwagę w prawdziwej włoskiej pizzy?

Wydawać by się mogło, że różnice sprawiają, że nie istnieją uniwersalne zasady i reguły dotyczące włoskiej pizzy. Prawdziwa pizza włoska, pomimo swoich regionalnych wariacji, powinna odznaczać się kilkoma cechami niezależnie od wybranego typu. Przede wszystkim jej ciasto powinno być delikatne w smaku i ma stanowić bazę, a nie główny składnik pizzy (chyba, że mówimy o popularnej w Ligurii focaccii, czyli ciasta na pizzę zapiekanego jedynie z oliwkami, suszonymi pomidorami lub ziołami, podawanego z oliwami). Nie ma tu znaczenia, czy wybierzemy pizzę na grubym, czy na cienkim spodzie ciasto na pizzę włoską musi spełniać te warunki. Właśnie dlatego Włosi przywiązują tak dużą uwagę do typu mąki, jaką wykorzystują do przygotowania ciasta na pizzę włoską.

 

Zwróćmy uwagę na sposób wypiekania. O ile pizza romana nie zawsze wypiekana jest w piecu opalanym drewnem i na specjalnym kamieniu, to włoska pizza znana z definicji powinna być “forno a legna”. Kilka minut w ekstremalnie wysokiej temperaturze wystarczy, by pizza nabrała kształtu i charakterystycznych, “włoskich pęcherzyków”, które są swoistym dowodem tradycyjnego wypieku pizzy.

 

W prawdziwej, włoskiej pizzy znajdziemy bardzo ograniczoną liczbę składników. Włosi wychodzą z założenia, że mniej znaczy więcej: dla nich lepszym rozwiązaniem jest położenie na wierzch pizzy wysokiej jakości składników o intensywnym smaku.  W menu Telepizzy można znaleźć takie właśnie pizze, sprawdź włoskie menu Delizioso, Wariacje dotyczące klasycznych smaków pizzy są uważane za prawdziwy, kulinarny grzech.

 

Prawdziwa włoska pizza - czy naprawdę jest włoska?

Nie wszyscy wiedzą, że pizza do niektórych regionów Włoch przywędrowała przez… Stany, i to dopiero w XX wieku. O ile południe Włoch rozkoszowało się tą neapolitańską przekąską, rejony położone na północ od Rzymu przez długi czas nie były świadome tego, jak wiele tracą nie znając prostego, drożdżowego placka z sosem i dodatkowymi składnikami. To jeden z powodów, dla którego za prawdziwie włoską pizzę bardzo często uważa się napoletanę, choć inne wariacje pizzy nie ustępują jej smakiem czy aromatem.