Jakość i Nowości

Banner

Pizza Capriciosa

Pizza Capriciosa - ulubieniec smakoszy 

Jest ona jedną z najpopularniejszych pizz. Jej dostępność jest niemal pewna w każdej pizzerii. Co ciekawe, jej włoska wersja różni się nieco od tej znanej w polskich restauracji. Składniki na włoską Capriciosa to, oprócz mozzarelli, sosu pomidorowego, szynki i grzybów (zazwyczaj pieczarek), karczochy. W Polsce rzadko można spotkać pizzę Capriciosę z tym składnikiem. Może się to wiązać z jego mniejszą popularnością i dostępnością w naszym kraju niż we Włoszech. Można spotkać także Capriciosa ze składnikami takimi jak szynka parmeńska, oliwa z oliwek, bazylia, oliwki, a nawet jajka!

Pizza Capriciosa - przepis

Po połączeniu ze sobą składników na ciasto (drożdże, woda, mąka, sól, dokładny przepis znajdziesz tutaj: przepis na ciasto do pizzy) oraz po wyrośnięciu ciasta należy z niego uformować okrągły placek z grubszymi brzegami. Następnie trzeba posmarować go sosem pomidorowym, ułożyć ser mozzarella, szynkę oraz podpieczone pieczarki. Jeżeli pizza ma być bardziej “włoska”, dodaj karczochy. Przepis na pizzę capriciosę jest bardzo prosty, ale należy pamiętać o kilku szczegółach. Ważnym składnikiem tej pizzy są grzyby. Przez Polaków najczęściej wybierane są pieczarki, ze względu na wysoką dostępność przez cały rok. Ze względu na ilość wchłanianej wody, zalecany jest wybór świeżych grzybów, nie mrożonych. Przez pokrojeniem pieczarek, należy je dokładnie umyć, w zimnej wodzie. Nie należy trzymać grzybów długo w wodzie, aby  jej za dużo nie wchłonęły. Po umyciu, dobrym wyborem będzie odłożenie ich na ręcznik papierowy tak, aby ociekły. Położenie pokrojonych, surowych pieczarek może skutkować puszczeniem przez nich wody, przez co pizza zrobi się wilgotna i powstaną kałuże na jej powierzchni. Aby tego uniknąć należy najpierw podsmażyć pieczarki, poczekać aż większość wody z nich odparuje i finalnie wyłożyć je na pizzę. Można także zrobić z nich farsz, dodając do nich na patelni cebulę, przyprawy oraz inne ulubione dodatki.

Dodając karczochy można wybrać marynowane lub ugotowane, w zależności od preferencji smakowych.  W kwestii szynki najlepiej wybrać szynkę gotowaną, ma delikatny smak, który dobrze łączy się z innymi dodatkami.

Pizza Capriciosa: klasyka z twistem

Pomimo, że pizza Capriciosa sama w sobie jest definiowana jako pizza klasyczna można ją lekko urozmaicić. Jedną z takich zmian jest zamiana mozzarelli na inny ser np. gorgonzola lub ser kozi. W przypadku obu tych serów, przeciwnie do mozzarelli, należy ułożyć je na wierzchu. Nie stanowią one bowiem tła dla innych składników, ale są jednym z tych bardziej wyrazistych. Poza gorgonzolą sery pleśniowe mogą zdominować smak całej pizzy, przez co delikatny smak pieczarek czy szynki będzie mało wyczuwalny.

Wariacją na temat Capriciosy może być połączenie jej z inną. Pizza Bianca jest “białą pizzą”. Zamiast sosu pomidorowego używany jest do niej sos na bazie mleka. W połączeniu z pieczarkami i szynką tworzy bardzo wyrafinowane połączenie, które znajduje wielu fanów, nie tylko  we Włoszech.  W Polsce do sosu najczęściej dodaje się: jogurt naturalny lub śmietanę, czosnek, sól pieprz oraz zioła. Delikatność składników można przełamać dodatkami takimi jak marynowane karczochy czy oliwki. Pizza Bianca dobrze smakuje polana oliwą z oliwek.

Chcąc urozmaicić “zwykłą” Capriciosę można sięgnąć po takie dodatki jak ostre papryczki np. jalapeño, czarne lub zielone oliwki lub ogórki konserwowe. Będzie to ciekawe przełamanie smaków. Można także zamienić szynkę gotowaną na parmeńską lub w wersji wegetariańskiej, zrezygnować z niej w  ogóle.  Tego typu pizza, dość delikatna w swoim smaku, daje możliwości do eksperymentów w kuchni i dodanie dodatków, które przy innych pizzach by się nie sprawdziły.

Wszystkie te propozycje brzmią wyśmienicie i nie możesz doczekać się, by je wypróbować? W ofercie Telepizzy znajdziesz feerię smaków i dodatków, dlatego jeśli niespokojne burczenie w brzuchu, lub po prostu masz ochotę na Capriciosę… wiesz, co robić.