Jakość i Nowości

Banner

Pizza beglutenowa

Pizza bezglutenowa - co musisz o niej wiedzieć?

Coraz większa część społeczeństwa pozbywa się glutenu ze swojej diety. Niektórzy robią to ze względu na nietolerancję tego alergenu, inni ze względu rzekomą szkodliwość glutenu. Bez względu na powody, są takie potrawy których na bezglutenowej diecie jeść nie można. Są nimi np. klasyczne, włoskie makarony, różnego rodzaju ciasta, białe pieczywo. Przede wszystkim to, co zawiera w sobie pochodne pszenicy. Wszystkie produkty uznane za bezglutenowe oznaczone są przekreślonym kłosem. warto o tym wiedzieć.

Co w takim z pizzą? Czy da się upiec taką, na bezglutenowym cieście? Czy dalej będzie tak dobrze smakować? Jest kilka sposobów na przyrządzenie bezglutenowej pizzy. Przepis na pizzę bezglutenową jest całkiem prosty i podobny do tego, na tę tradycyjną. Wystarczy, że będziesz pamiętać, aby nie używać mąk pochodzenia pszennego, czyli mąki pszennej, orkiszowej, jęczmiennej, żytniej oraz owsianej. Poprzez wykluczenie mąki pszennej odjęte zostają kalorie, co sprawia, że pizza bezglutenowa może być określana jako zdrowsza wersja tego posiłku.

Idealna pizza bezgultenowa - przepis

Czy istnieje bezglutenowa mąka na pizzę? W sklepach dostępne są mieszanki mąk bezglutenowych, to ich możesz użyć do wyrobienia ciasta na pizzę bezglutenową . Jeśli nie możesz znaleźć ich w swoim sklepie wybierz mąkę gryczaną, ryżową lub jaglaną. Idealnie zastąpią Ci pszenną. Opcjonalnie możesz wybrać bezglutenową mąkę chlebową. Poza różnicą w rodzajach użytych mąk, takie ciasto nie różni się w zasadzie już niczym od tradycyjnego. Tak samo wymaga dodania drożdży, soli, wody, oliwy oraz cukru. Dodatki wybierasz samodzielnie, wedle swoich upodobań kulinarnych. Możesz zrobić bezglutenową pizzę hawajską lub bezglutenową capriciosę, wszystko zależy od Ciebie.

Smak takiej bezglutenowej pizzy delikatnie różni się od tej na tradycyjnym, pszennym cieście. Za każdym razem może ona być różna w smaku gdyż wszystko zależy od tego w jakich proporcjach wymieszasz różne rodzaje mąk.

Ciasto bez mąki?

Inny przepis na pizzę bezglutenową może lekko dziwić, gdyż jest on bez wykorzystania mąk. Jest to bezglutenowy spód od pizzy z...kalafiora! Aby przyrządzić takie kalafiorowe ciasto na pizzę będziesz potrzebować jednego dość sporego kalafiora, sera żółtego, jajka oraz przypraw takich jak  oregano, sól, pieprz czy zioła prowansalskie. Możesz wykorzystać inne, wedle swojego smaku. Przygotowanie takiego ciasta wymaga więcej pracy, niż tego tradycyjnego, jednak jest ono najzdrowsze i najmniej kaloryczne ze wszystkich wspomnianych. Kalafiorowe bezglutenowe ciasto na pizzę będzie wymagało krojenia kalafiora, rozdrobnienia go i ugotowania. Ważne być pozbyć się nadmiaru wody z ugotowanego warzywa, inaczej ciasto nie wyjdzie. Podobnie jak w przypadku pizzy na cieście z bezglutenowych mąk tu także dodatki są kwestią subiektywną. Pizza na kalafiorowym spodzie smakuje odrobinę inaczej, co jest zrozumiałe gdyż nie zawiera żadnej mąki. Jest ona jednak równie smaczna co pozostałe.

 

Jak widać, osoby nie spożywające glutenu nie muszą rezygnować z niewątpliwej, kulinarnej przyjemności jaką jest pizza. Dalej mogą przyrządzić swoją ulubioną hawajską pizzę, jednak w wersji bezglutenowej. Jak zaprezentowaliśmy przepisy na pizzę bez glutenu nie są wcale trudne i nie różnią się znacząco od tego, na tradycyjne ciasto. Wbrew powszechnym opiniom bezglutenowe ciasto wcale nie jest niesmaczne. Przy odrobinie fantazji, także bezglutenowa pizza może okazać się pyszną alternatywą na rodzinny obiad w nieco zdrowszej wersji.

Chcesz z ciekawości wypróbować bezglutenową pizzę, lub jako osoba z nietolerancją glutenu skreśliłeś pizzę ze swojej listy, ale teraz widzisz nadzieję na powrót do tej pozycji? Nie czekaj ani chwili dłużej!